Розрахунок паркомісць за ДБН для Будинку або ЖК [Формула]

 • Скільки місць має бути на парковці біля дому?
 • Який розмір одного місця для авто?
 • Чи можна паркувати грузові автомобілі поруч з будинком?
 • Скільки парковок має бути для гостей?
 • На якій відстані розміщують парковки від дому?
 • Чи потрібні місця для інвалідів?
 • Як перевірити мій ЖК на необхідну кількість місця для авто?

Розрахунок машиномісць на парковці за ДБН

Основні вимоги до облаштування парковок викладені в ДБН Планування і забудова територій. Далі розберемо чинні норми та складемо приклад розрахунку паркомісць для житлових будинків. Ви самостійно можете вивчити чинний ДБН та знайти необхідні норми. На нашому сайті є ПДФ версія з можливістю копіювання тексту.

Розрахунок місць для зберігання авто залежать від кількості квартир в будинку та місця розташування будинку. Наприклад для центральної частини міста на однокімнатну квартиру виділяється 0,5 місця, на кожну дво- і більше кімнатну по 1. В середній зоні міста коєфіцієнті 0,5 та 0,8 відповідно. На переферії для кожної квартири рахується по 0,5 місця на парковку. Для інших закладів норми відштовхуються від потужності або розрахункових значень відвідуваності. В наступній статті ми надамо приклад розрахунку паркомісць для громадських закладів.

Відстань від парковки до житлового будинку

Також нормується відстань від будинку до автостоянки в залежності від кількості там автомобілів. За нашими спостереженнями у 75% випадків цієї нормою нехтують і тим самим наражають жителів будинків на небезпеку та забруднення повітря.

Фігура №1 Відстань паркінгу до будинку

Нове будівництво

Почнемо з розгляду норм для нового будівництва. Цей огляд допоможе вам оцінити наскільки проектувальники зараз дотримуються норм та наскільки діючі норми відповідають потребам сучасних українців.

У житлових районах із новою багатоповерховою забудовою пріоритетним для постійного зберігання індивідуальних легкових автомобілів слід передбачати окремо розташовані багатоповерхові надземні, підземні та комбіновані надземно-підземні, вбудовано-прибудовані, в тому числі і механізовані (автоматизовані), гаражі. Допускається влаштування гаражів, вбудованих в перші, цокольні й підвальні поверхи багатоповерхових житлових будинків, а також відкритих автостоянок із наступним їх перевлаштуванням у гаражі. У таких гаражах допускається зберігання лише легкових автомобілів власників житла.

В умовах житлової забудови до п'яти поверхів постійне зберігання легкових автомобілів доцільно передбачати у малоповерхових окремо розташованих наземних, підземних та наземно-підземних, у тому числі й механізованих (автоматизованих) гаражах найпростіших типів, а також на відкритих автостоянках.

Тобто для багатоповерхової забудови рекомендовано зберігати автомобілі в гаражах, а для малоповерхових ЖК можливий варіант з відкритими майданчиками.

Майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.

Стара забудова

У випадку вже існуючих будинків та сформованної території норми ДБН не діють і спиратися на них можна лише в інформаційному плані. Али у випадку виконання реконструкції чи ремонту на території вже існуючого будівництва їх потрібно наслідувати. Тому якщо місцева влада планує виконання ремонтних робіт на вашій прибудинковій території обовязково поцікавитися в управлінні капітального будівництва (УКБ) чи врахують вони вимоги до кількості паркомісць.

Розрахунок Гостьових стоянок

За п.10.8.1 ДБН Планування місця тимчасового зберігання автомобілів визначаються не менше ніж 15% від місць автомобілів, які належать жителям даного району. Для історичного центру їх розрахункова кількість може бути зменшена до -20%.

Відстань від гостьових стоянок має бути не більше 150 м від будинків.

Розрахунок місць для людей з інвалідністю

Також враховуємо що не менше 10% паркомісць повинні бути обов'язково передбачені для користування людьми з інвалідністю та іншими маломобільними особами. (ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” діють з 1 квітня 2019 р.)

Зокрема, в нормах встановлено, що:

 • ширина зони для паркування автомобіля особи з інвалідністю повинна бути не менше 3,5 метра;
 • розміри паркувальних місць, які розташовані паралельно бордюру, обов'язково повинні забезпечувати доступ до задньої частини автомобіля, щоб використовувати пандус або підйомний пристрій;
 • ці паркомісця повинні бути розміщені не далі ніж 50 м від доступного для осіб з інвалідністю входу до будівлі, при житлових будинках – не далі 100 м.
 • паркомісця повинні позначатися дорожніми знаками та горизонтальною розміткою відповідно до Правил дорожнього руху з піктограмами міжнародного символу доступності.

Розміри паркувальних місць

При проектуванні автостоянок необхідно виходити з таких нормативних параметрів:

 • розміри одного машино-місця на автостоянках зберігання середніх автомобілів (з врахуванням мінімально припустимих зазорів безпеки 0,5 м) - 2,5 × 5,3 м або 25 кв.м.

 • Для тимчасових автостоянок допускаються розміри стоянки 2,3 × 5,0 м. Зазори безпеки допускається збільшувати до 0,7 м;

 • мінімальна ширина проїздів: із двобічним рухом - 6 м, з однобічним рухом - 3,5 м;

 • радіуси заокруглення бортового каменю - не менше ніж 6м.

 • схеми розміщення автомобілів на відкритих стоянках і в гаражах наведені в додатку Д, ДБН В.2.3-15:2007.

Приклад розрахунку

Для прикладу візьмемо вихідні данні одного із ЖК в м.Києві. Ми нещодавно писали про комплекс в Крюковщині який налічує 1968 квартир. В средньому в будинку 44% це однокімнатні квартири.

Необхідна кількість машино-місць для постійного зберігання автотранспорту мешканців цього ЖК складає близько 1606 одиниць. Розрахунок виконується виходячи з норми 1,0 машина на 1 квартиру на для однокімнатних квартир розрахунок виконується з коефіцієнтом 0,5. Ми взяли високий коефіцієнт оскільки ЖК позиціонує себе як Комфорт клас.

Кількість од.кімнатних квартир * 0,5 + Кількість дво- та більше кімнатних квартир * 1,0 = Кількість паркомісць

725*0,5+1243*1,0=1606 місць

Необхідна кількість машино-місць для тимчасового зберігання автотранспорту мешканців цього ЖК складає 240 одиниць. Приклад розрахунку:

Місця для мешканців * 0,15 = Гостьові місця

1606*0,15=240 місць

Для маломобільних груп населення від загальної кількості повинно бути зарезервовано 10% - тобто 160 місць на парковці для мешканців та 24 на парковку гостям.

Розмір необхідної території для організації стоянки для постійного зберігання автотранспорту мешканців з урахуванням місць для інвалідів складе:

1446 авто * 13,75 м2 + 160 авто * 19,25 м2 = 22 962 м2

Для звичайних місць рекомендовано рахувати 25 кв.м на авто, але за п. 4.6 Розділ 4. Загальні положення. ДБН В.2.3-15:2007 розмір паркомісця 2,5*5,5=13,75 кв.м. та відповідно 3,5*5,5=19,25 кв.м. місце для авто маломобільних груп без урахування проїздів та поворотів.

Розмір необхідної території для гостьової стоянки розраховується так:

216 авто * 13,75 м2 + 24 авто * 19,75 м2 = 3 432 м2

Загалом робимо висновок, що для ЖК на майже 2 тисячі квартир необхідно більше 1600 місць площею 23 тисячі кв.м. парковки для мешканців та 240 місць або 3400 кв.м. площі для гостей. І зараз ви вже можете самі проаналізувати свій ЖК або той в якому ви плануєте придбати житло на наявність достатнього місця для авто. Якщо такої площі немає то будьте готові до сварок із сусідами за місце для залізного коня.

Терміни та поняття

 1. місце для паркування — місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху;
 2. паркування — розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування;
 3. Ширина паркомісця —
 4. ДБН парковки — нормативний документ який висуває вимоги до розрахунку та проектування місць для парковки. На сьогодні діючий документ це ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій (посилання див. нище).
 5. Норми проектування автопарковок — норми до проектування парковочних місць в житловій та громадській зоні зібрані в ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій.

Нормативні та інформаційні посилання

 1. ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” діють з 1 квітня 2019 р. - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/dbn_v_2_2_40/1-1-0-1832
 2. ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/b_2_2_12/1-1-0-1802
 3. ДБН В.2.3-15:2007 Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/1-1-0-368
 4. ПРАВИЛА паркування транспортних засобів - Постанова КМУ від 3 грудня 2009 р. № 1342 - https://www.kmu.gov.ua/npas/243210824
 5. Аналіз стану сфери паркування транспортних засобів станом на 01.01.2020 - https://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/zhkh/terretory/analiz-stanu-sfery-parkuvannya-transportnyh-zasobiv-stanom-na-01-01-2020/
 6. Ведуться обговорення змін до Правил паркування - https://www.minregion.gov.ua/base-law/reg-politics/povidomlennya-pro-oprilyudnennya-proektiv-regulyatornih-aktiv/povidomlennya-pro-oprylyudnennya-proektu-postanovy-kabinetu-ministriv-ukrayiny-pro-vnesennya-zmin-do-pravyl-parkuvannya-transportnyh-zasobiv/
Категория: Розрахунок конструкцій | Добавил: admin (2020-12-07)
Просмотров: 5284 | Теги: ДБН, парковка. місце, норми, розрахунок | Рейтинг: 5.0/1

Коментарі до Розрахунок паркомісць за ДБН для Будинку або ЖК [Формула], обговорення та відгуки: