Розрахунок паркомісць за ДБН для вашого ЖК [Приклад + Формули]

  • Скільки місць має бути на парковці біля дому?
  • Який розмір одного місця для авто?
  • Чи можна паркувати грузові автомобілі поруч з будинком?
  • Скільки парковок має бути для гостей?
  • На якій відстані розміщують парковки від дому?
  • Чи потрібні місця для інвалідів?
  • Як перевірити мій ЖК на необхідну кількість місця для авто?
  • В яких випадках стоянку заборонено влаштовувати?

Розрахунок машиномісць на парковці за ДБН Б.2.2-12:2019

Основні вимоги до облаштування парковок викладені в ДБН Планування і забудова територій. Далі розберемо чинні норми та складемо приклад розрахунку паркомісць для житлових будинків. Ви самостійно можете вивчити чинний ДБН та знайти необхідні норми. На нашому сайті є ПДФ версія з можливістю копіювання тексту.

Розрахунок місць для зберігання авто залежать від кількості квартир в будинку та місця розташування будинку. Наприклад для центральної частини міста на однокімнатну квартиру виділяється 0,5 місця, на кожну дво- і більше кімнатну по 1. В середній зоні міста коєфіцієнті 0,5 та 0,8 відповідно. На переферії для кожної квартири рахується по 0,5 місця на парковку. Для інших закладів норми відштовхуються від потужності або розрахункових значень відвідуваності. В наступній статті ми надамо приклад розрахунку паркомісць для громадських закладів.

Відстань від парковки до житлового будинку

Також нормується відстань від будинку до автостоянки в залежності від кількості там автомобілів. За нашими спостереженнями у 75% випадків цієї нормою нехтують і тим самим наражають жителів будинків на небезпеку та забруднення повітря.

  Відстань, м
Будівлі, до яких визначається відстань Від відкритих стоянок при кількості легкових автомобілів
  < 10 11-50 51-100 101-300 > 300
Житлові будинки, 10 15 25 35 50
у тому числі торці будинків без вікон 10 10 15 25 35
Громадські будинки 10 10 15 25 25
Загальноосвітні школи та дитячі дошкільні заклади 15 25 25 50 *
Лікувальні заклади зі стаціонаром 25 5 * * *

Фігура №1 Відстань до будинку на якій можна влаштовувати паркінг

Нове будівництво

Почнемо з розгляду норм для нового будівництва. Цей огляд допоможе вам оцінити наскільки проектувальники дотримуються норм та наскільки діючі норми відповідають потребам сучасних українців.

У житлових районах із новою багатоповерховою забудовою пріоритетним для постійного зберігання індивідуальних легкових автомобілів слід передбачати окремо розташовані багатоповерхові надземні, підземні та комбіновані надземно-підземні, вбудовано-прибудовані, в тому числі і механізовані (автоматизовані), гаражі. Допускається влаштування гаражів, вбудованих в перші, цокольні й підвальні поверхи багатоповерхових житлових будинків, а також відкритих автостоянок із наступним їх перевлаштуванням у гаражі. У таких гаражах допускається зберігання лише легкових автомобілів власників житла.

В умовах житлової забудови до п'яти поверхів постійне зберігання легкових автомобілів доцільно передбачати у малоповерхових окремо розташованих наземних, підземних та наземно-підземних, у тому числі й механізованих (автоматизованих) гаражах найпростіших типів, а також на відкритих автостоянках.

Тобто для багатоповерхової забудови рекомендовано зберігати автомобілі в гаражах, а для малоповерхових ЖК можливий варіант з відкритими майданчиками.

Майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.

Стара забудова

У випадку вже існуючих будинків та сформованної території норми ДБН не діють і спиратися на них можна лише в інформаційному плані. Али у випадку виконання реконструкції чи ремонту на території вже існуючого будівництва їх потрібно наслідувати. Тому якщо місцева влада планує виконання ремонтних робіт на вашій прибудинковій території обовязково поцікавитися в управлінні капітального будівництва (УКБ) чи врахують вони вимоги до кількості паркомісць.

Розрахунок Гостьових стоянок

За п.10.8.1 ДБН Планування місця тимчасового зберігання автомобілів визначаються не менше ніж 15% від місць автомобілів, які належать жителям даного району. Для історичного центру їх розрахункова кількість може бути зменшена до -20%.

Відстань від гостьових стоянок має бути не більше 150 м від будинків.

Розрахунок місць для людей з інвалідністю

Також враховуємо що не менше 10% паркомісць повинні бути обов'язково передбачені для користування людьми з інвалідністю та іншими маломобільними особами. (ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” діють з 1 квітня 2019 р.)

Зокрема, в нормах встановлено, що:

  • ширина зони для паркування автомобіля особи з інвалідністю повинна бути не менше 3,5 метра;
  • розміри паркувальних місць, які розташовані паралельно бордюру, обов'язково повинні забезпечувати доступ до задньої частини автомобіля, щоб використовувати пандус або підйомний пристрій;
  • ці паркомісця повинні бути розміщені не далі ніж 50 м від доступного для осіб з інвалідністю входу до будівлі, при житлових будинках – не далі 100 м.
  • паркомісця повинні позначатися дорожніми знаками та горизонтальною розміткою відповідно до Правил дорожнього руху з піктограмами міжнародного символу доступності.

Розміри паркувальних місць

При проектуванні автостоянок необхідно виходити з таких нормативних параметрів:

  • розміри одного машино-місця на автостоянках зберігання середніх автомобілів (з врахуванням мінімально припустимих зазорів безпеки 0,5 м) - 2,5 × 5,3 м або 13,25 кв.м.

  • Для тимчасових автостоянок допускаються розміри стоянки 2,3 × 5,0 м. Зазори безпеки допускається збільшувати до 0,7 м;

  • мінімальна ширина проїздів: із двобічним рухом - 6 м, з однобічним рухом - 3,5 м;

  • радіуси заокруглення бортового каменю - не менше ніж 6м.

  • схеми розміщення автомобілів на відкритих стоянках і в гаражах наведені в додатку Д, ДБН В.2.3-15:2007.

Приклад розрахунку

Для прикладу візьмемо вихідні данні одного із ЖК в м.Києві. Ми нещодавно писали про комплекс в Крюковщині який налічує 1968 квартир. В средньому в будинку 44% це однокімнатні квартири.

Необхідна кількість машино-місць для постійного зберігання автотранспорту мешканців цього ЖК складає близько 1606 одиниць. Розрахунок виконується виходячи з норми 1,0 машина на одну 2-3х кимнатну квартиру та 0,5 для однокімнатних квартир розрахунок виконується з коефіцієнтом 0,5. Ми взяли такий високий коефіцієнт оскільки ЖК позиціонує себе, як "Комфорт клас" хоча і знаходиться на переферії.

Кількість од.кімнатних квартир * 0,5 + Кількість дво- та більше кімнатних квартир * 1,0 = Кількість паркомісць

725*0,5+1243*1,0=1606 місць

Необхідна кількість машино-місць для тимчасового зберігання автотранспорту мешканців цього ЖК складає 240 одиниць. Приклад розрахунку:

Місця для мешканців * 0,15 = Гостьові місця

1606*0,15=240 місць

Для маломобільних груп населення від загальної кількості повинно бути зарезервовано 10% - тобто 160 місць на парковці для мешканців та 24 на парковку гостям.

Також підготували відео-приклад розрахунку для ЖК СвітлоПарк:

Розмір необхідної території для організації стоянки для постійного зберігання автотранспорту мешканців з урахуванням місць для інвалідів складе:

1446 авто * 13,75 м2 + 160 авто * 19,25 м2 = 22 962 м2

Для звичайних місць рекомендовано рахувати 25 кв.м на авто, але за п. 4.6 Розділ 4. Загальні положення. ДБН В.2.3-15:2007 розмір паркомісця 2,5*5,5=13,75 кв.м. та відповідно 3,5*5,5=19,25 кв.м. місце для авто маломобільних груп без урахування проїздів та поворотів.

Розмір необхідної території для гостьової стоянки розраховується так:

216 авто * 13,75 м2 + 24 авто * 19,75 м2 = 3 432 м2

Загалом робимо висновок, що для ЖК на майже 2 тисячі квартир необхідно більше 1600 місць площею 23 тисячі кв.м. парковки для мешканців та 240 місць або 3400 кв.м. площі для гостей. І зараз ви вже можете самі проаналізувати свій ЖК або той в якому ви плануєте придбати житло на наявність достатнього місця для авто. Якщо такої площі немає то будьте готові до сварок із сусідами за місце для залізного коня. Але забудовник заявляє про намір улаштування лише 1100 машиномісць, тобто покриє потребу для 69% мешканців.

Де парковки заборонені законом?

Будівництво стоянок автомобілів заборонено за наступних умов:

  • у прибережних захисних смугах річок, навколо водойм та на островах (ст. 61 Земельного кодексу України, ст. 89 Водного кодексу України);
  • уздовж траси підземного газопроводу в межах виділених смуг завширшки  2 м  з обох  боків  від  осі  газопроводу    (п. 4.3.15. Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997р. № 254);
  • над тунелями метрополітену, а також біля входів на станції метрополітену та виходів з них (п.3.1. Правил пожежної безпеки в метрополітенах, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 06.12.1999 р. № 586);
  • у межах санітарно-захисної зони електричних полів, які створюються електричними мережами та їх елементами (повітряними лініями електропередач, змінного струму промислової частоти (50 Гц), електричними і трансформаторними підстанціями, розподільними пристроями, струмопроводами, підземними та підводними кабельними лініями електропередач та ін.) (п.2.4.7. Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електричного поля, що створюється пристроями електропередач змінного струму промислової частоти, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від  01.08.1996 р. № 239);
  • у межах водно-болотних угідь (їх ділянок) загальнодержавного значення, які належать до територій та об’єктів природно-заповідного фонду (п. 13 Положення про водно-болотні угіддя загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1999 р. № 166). Розташування стоянок автомашин можливе, якщо воно пов’язане із забезпеченням охорони водно-болотного угіддя та підтримання його оптимального гідрологічного режиму;
  • в охоронних зонах трубопроводів без письмової згоди підприємств (організацій), що їх експлуатують (п.5.2.1.4. Правил пожежної безпеки при експлуатації магістральних нафтопроводів України, затверджених наказом Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України від 18.08.1997 р. № 151).

Терміни та поняття

  1. Місце для паркування — місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху;
  2. Паркування — розміщення транспортного засобу на майданчику для паркування;
  3. Ширина паркомісця — розмір звичайного паркомісця за ДБН В.2.3-15:2007 складає 2,5*5,5=13,75 кв.м.
  4. ДБН парковки — нормативний документ який висуває вимоги до розрахунку та проектування місць для парковки. На сьогодні діючий документ це ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій (посилання див. нище).
  5. Норми проектування автопарковок — норми до проектування парковочних місць в житловій та громадській зоні зібрані в ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій.

Нормативні та інформаційні посилання

  1. ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” діють з 1 квітня 2019 р. - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/dbn_v_2_2_40/1-1-0-1832
  2. ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/b_2_2_12/1-1-0-1802
  3. ДБН В.2.3-15:2007 Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів - https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/1-1-0-368
  4. ПРАВИЛА паркування транспортних засобів - Постанова КМУ від 3 грудня 2009 р. № 1342 - https://www.kmu.gov.ua/npas/243210824
  5. Аналіз стану сфери паркування транспортних засобів станом на 01.01.2020 - https://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/zhkh/terretory/analiz-stanu-sfery-parkuvannya-transportnyh-zasobiv-stanom-na-01-01-2020/
  6. Ведуться обговорення змін до Правил паркування - https://www.minregion.gov.ua/base-law/reg-politics/povidomlennya-pro-oprilyudnennya-proektiv-regulyatornih-aktiv/povidomlennya-pro-oprylyudnennya-proektu-postanovy-kabinetu-ministriv-ukrayiny-pro-vnesennya-zmin-do-pravyl-parkuvannya-transportnyh-zasobiv/

п.с. Можливо після перемоги над росією норми зміняться. 

Категория: Розрахунок конструкцій | Добавил: admin (2023-10-09)
Просмотров: 55966 | Комментарии: 1 | Теги: ДБН, парковка. місце, норми, розрахунок | Рейтинг: 5.0/4

Коментарі до Розрахунок паркомісць за ДБН для вашого ЖК [Приклад + Формули], обговорення та відгуки:

2021-03-23
1.
Чи повинен власник паркомісця біля будинку сплачувати за утримання самої будівлі?
Ответ: Окреме паркомісце чи паркінг не є приміщенням (як нежитловим, так і допоміжним), і, відповідно, власники окремих паркомісць не є співвласниками спільного майна багатоповерхового будинку і не несуть обов’язку участі у фінансуванні витрат на утримання, реконструкцію, експлуатацію, реставрацію, капітальний і поточний ремонти, технічне переоснащення спільного майна багатоповерхового будинку.

Належність паркомісць (підземного паркінгу) до складу житлового комплексу напряму залежить від джерела фінансування їх будівництва, що визначається у проектно-кошторисній документації на будівництво об’єкта та договорами інвестування.