Вимірювальний інструмент: види та характеристики

Без контрольно-вимірювального приладдя не обходиться жодне будівництво, ремонтні робити, неможливе точне виготовлення деталей і не втілюються в життя дизайнерські проекти. Прості ручні інструменти допомагають з великою точністю вимірювати ширину і довжину, перевіряти рівність ліній і поверхонь та знімати параметри певних заготовок. Вимірювальний інструмент дістати легко, але ще й потрібно знати, як вибрати його правильно, щоб надалі ніщо не могло завадити роботі майстра.

Основні види вимірювальних інструментів

На сьогодні існує безліч різновидів інструментів для вимірювання, вони можуть бути як спеціальними, так і універсальними. У свою чергу кожна група може поділятися на підгрупи, в залежності від принципу дії та конструкції. Серед найпоширеніших інструментів можна відзначити наступні:

  • рівні будівельні;
  • рулетки;
  • нівеліри;
  • штангенциркулі;
  • кутоміри;
  • щупи вимірювальні, різьбоміри, шаблони;
  • мікрометри;
  • розміточні нитки та відвіси;
  • калібри.

Особливості будівельних рівнів

Будівельні рівні призначені для контролю установки конструкцій, приладів та матеріалів у вертикальній і горизонтальній площинах, а також для перевірки правильності та чіткості певних ліній. Рівні бувають різних видів, щоб визначитись, який краще вибрати, необхідно знати, чим вони відрізняються.

  1. Бульбашкові (рейкові) рівні являють собою рейку з колбами на кінцях, в яких розміщена підфарбована рідина і бульбашка повітря. Вони можуть відрізнятися своїми розмірами (20 см –2,5 м) та конструкцією (прямокутного перетину чи двотаврового), а також мати різну кількість колбочок (від 1 до 5).
  2. Гідрорівні (водяні рівні) являють собою прозору трубку, на кінцях якої розташовуються колби з відмітками. Для проведення вимірювань до нього наливають воду.
  3. Лазерний рівень більш сучасний і точний, його можна закріпити на штативі, магнітах, розсувних штангах чи спеціальних кронштейнах. Лазерні варіанти поділяються на різновиди: класичні реєчні, лазерні нівеліри, будівники площин.

Лазерний рівень

Рулетки та їх характеристики

Найпростішим вимірювальним інструментом можна вважати рулетку, нею користуються як на виробництвах, так і в побуті. Та щоб вона слугувала як найдовше і була зручною в користуванні, краще при виборі звертати увагу на головні характеристики:

  1. Матеріал корпусу та полотна.
  2. Розміри та вага.
  3. Параметри вимірювальної шкали.
  4. Наявність, тип фіксатора.
  5. Параметри гачка.
  6. Додаткові прилади та механізми.

рулетки

Штангенциркулі та їх різновиди

Штангенінструменти використовуються для вимірювання зовнішніх та внутрішніх розмірів деталей. Штангенциркулі бувають різних типів, що відрізняються принципом дії, конструкцією та призначенням:

  1. ШЦ (ноніусний) – підрозділяється на ШЦ-I з двостороннім розташуванням губок, ШЦ-II з двосторонніми губками і мікрометричною шкалою та ШЦ-III з односторонніми губками.
  2. ШЦК (стрілочна шкала) – мають циферблат, за допомогою якого з’являється можливість швидше отримати показання.
  3. ШЦЦ (електронний) – випускаються з цифровим рідкокристалічним дисплеєм, дозволяє отримати показання з найменшою похибкою.

Штангенциркулі та їх різновиди

Інші вимірювальні інструменти

Кутоміри бувають ноніусними та оптичними, як правило, призначені для вимірювання геометричних кутів конструкцій, деталей, між поверхнями і віддаленими об’єктами. Вимірювальні щупи застосовуються для зняття показань контактним способом на дуже маленьких відстанях. Розміточні нитки та відвіси використовують в будівництві або оздоблювальних роботах для швидкого й точного визначення вертикальних або прямих ліній. Мікрометри є універсальним інструментом для високоточного виявлення лінійних розмірів деталі, бувають різних типів. Калібри використовуються для перевірки граничних розмірів деталей, визначення їх придатності.

Як ми бачимо, інструментів існує багато і кожен з них виконує певну функцію, має свої властивості. Щоб ними було зручно користуватись в роботі і отримувати точні дані, необхідно звертати увагу на основні характеристики. Особливо серед параметрів важливий діапазон вимірювання, максимальна похибка, а іноді й робоча температура.

Категория: Кімнати та будинку |
Просмотров: 4393 | Теги: інструмент, виміри | Рейтинг: 5.0/1

Коментарі до Вимірювальний інструмент: види та характеристики, обговорення та відгуки: