Наскільки реальний сценарій масових відключень електрики взимку

Одну зиму з дефіцитом електроенергії ми вже пережили. Його відчуло населення всіх областей. Теперішні реалії не залишають сумнівів: агресор планує атакувати енергетичну інфраструктуру й надалі. Зовсім не фантастичними вважаються прогнози, що без світла доведеться бути до 12 годин і навіть більше. Тож як нам підготуватися до цього?

Чи буде відчутний дефіцит електроенергії

У 2023 році загальна електрична потужність, якою користувалася українці, становила 18 гігаватів. На початок 2024 року ця цифра зменшилася до 10 гігаватів. Звісно, енергетики працюють над тим, щоб зменшити дефіцит, але значна частина пошкодженого ракетними обстрілами обладнання відновленню не підлягає.

Це означає, що взимку дефіцит усе ж таки буде. Населенню вже зараз варто замислитися, як жити, коли пів дня немає світла. Наразі альтернатив не так уже й багато: генератор, зарядна станція, павербанк, сонячні панелі.

електромережі україни

До речі, до січня 2022 року Україна мала 37 гігаватів потужностей, але за цей час 19 гігаватів було пошкоджено, знищено чи опинилося в окупованих районах.

Що стосується конкретних прогнозів на зиму, то вони загалом є спекулятивними. Ситуація зі станом енергетичної системи залежатиме від багатьох чинників: чи продовжать росіяни цілеспрямовано атакувати об'єкти енергетичної інфраструктури, наскільки поліпшиться рівень їхньої протиповітряної оборони, які будуть погодні умови, наскільки злагодженим буде керування енергетичним комплексом. І, звісно, є чинники, про які ми зараз навіть не здогадуємося.

Песимістичні та оптимістичні сценарії

Їх від експертів наразі вистачає. Найбільш привабливий варіант — відсутність обстрілів із боку ворога. Песимісти стверджують, що відключення електроенергії будуть обов'язково в усіх областях.

Святослав Павлюк, експерт з енергетичних питань, вважає, що тривалість блекаутів залежатиме від температури взимку. До грудня вони будуть недовгими, але в січні-лютому відключення можуть тривати багато годин, аж до 12.

Багато що залежить і від енергетиків та допомоги Заходу саме в цьому питанні.

енергетика

Якими можуть бути цілі ворога

Вони протягом 2024 року неодноразово змінювались:

  • на початку весни ворог зосередився на атаках систем генерації;
  • пізніше вектор обстрілів змінився на системи передавання електроенергії;
  • якщо взимку це будуть розподільні станції Енергоатома, наслідки можуть бути важкими.

Більша частина генерувальних потужностей зосереджена на Правобережжі. Це означає, що розподіл дефіциту електроенергії буде рівномірним.

Наскільки захищеною є енергосистема України

Владимир Омельченко, ще один експерт з енергетичних питань, вважає, що станом на сьогодні захищеними є до 80% систем передачі електроенергії. Що стосується систем генерації, такі дані у відкритому доступі відсутні.

Влітку Президент озвучував плани з побудови нових потужностей на 1 гігават, але наразі вони виконані на 10%, до того ж додаткові 60 мегаватів забезпечили державні компанії, а 40 — приватні. Вірогідно, до кінця року з’явиться ще 300 мегаватів, але цього, звісно, недостатньо.

Категория: Інженерні мережі | Добавил: admin (2024-09-23)
Просмотров: 48 | Теги: стаття, зарядна станція, енергосистема | Рейтинг: 5.0/1

Коментарі до Наскільки реальний сценарій масових відключень електрики взимку, обговорення та відгуки: