Структура раннього сільського житлового будиноку

На рівні архітектурно-планувальної структури сільський житловий будинок незмінно містив у собі господарської, робочої, спальну зони. Вони були присутні в житло всіх регіонів і не змінювалися століттями. Однак функціональні зв'язки й взаємодії зон усередині житла перетерплювали зміни.

Основним видом народного житла довгий час була «курна» хата. Звичайно це традиційна трьохчастинна структура, складена по горизонталі (хата, сіни, кліть) або по вертикалі (хата, сіни, подклет). Більше раннім типом такого житла була «кліть на зграї». Це був простий зруб розміром близько 3,5 х 5 метрів, установлений на уриті в землю товстих колодах. Простір під кліттю висотою до 2 м огороджувалося плахами, утворюючи «стаю», тобто стійло для худоби.

Більше пізнім різновидом «курної» хати стала «кліть із коморою», тобто житлова кліть, установлена на підкліті. Розміри хати в плані не виходили за межі б х б метрів. Згодом «курне» житло придбало ускладнену структуру у вигляді двухклітної хати-двійні, що складає із двох рядів вартих зрубів, покритих однією покрівлею. У плані хата мала форму, близьку до квадрата. Ліворуч перебувала холодна кліть - «світлиця», праворуч тепла - «хата». Перед ними ставилася третя кліть - покрову з ґанком і входом. Перші житла в період московської держави.
Категория: Перспективи розвитку |
Просмотров: 2115 | Теги: кліть, квадрат, хата | Рейтинг: 4.0/1

Коментарі до Структура раннього сільського житлового будиноку, обговорення та відгуки: