Главная » Каталог статей » ДБН

Поняття нормативних документів

Оскільки нормативні документи і державні стандарти є відображенням досягнутого науково-технічного прогресу і в той же час головним провідником результатів наукових досліджень, система технічного нормування та стандартизації знаходиться у стані постійного розвитку та вдосконалення. При цьому основні, фундаментальні положення вітчизняної школи проектування та будівництва, закладені в нормативних документах, є досить стабільними.
У міру розвитку науки і техніки, накопичення передового досвіду нормативні документи повинні доповнюватися і коректуватися з урахуванням новітніх досягнень, впровадження яких забезпечує подальше підвищення технічного рівня проектних рішень; надійності і довговічності конструкцій, будівель і споруд; економію матеріалів; зростання продуктивності праці; високу якість і скорочення термінів будівництва; охорону навколишнього середовища і т.п.

Система технічного нормування в будівництві базується на Будівельних нормах і правилах, які були затверджені Держбудом СРСР та введені в дію 1 січня 1955

Ці будівельні норми і правила з'явилися першим в історії будівництва комплексним збіркою обов'язкових для застосування норм і правил. Вони охоплюють широке коло питань, що стосуються проектування та спорудження об'єктів промислового, житлово-цивільного, сільського, транспортного, гідротехнічного, водогосподарського будівництва і створення об'єктів зв'язку.

Вимоги нормативних документів спрямовані на забезпечення надійності і довговічності конструкцій, будівель і споруд; економне використання матеріальних ресурсів; зниження кошторисної вартості, підвищення якості і скорочення термінів будівництва; застосування найбільш раціональних рішень при проектуванні і будівництві підприємств, будівель і споруд, забудови міст і населених пунктів . Мета цих вимог - підвищення рівня індустріалізації будівництва, забезпечення зростання продуктивності праці, поліпшення умов праці і побуту працюючих, забезпечення охорони навколишнього середовища.

Будівельними нормами і правилами визначено єдиний метод розрахунку будівельних конструкцій, основ будівель і споруд, що встановлює принципи і категорії граничних станів проектованих конструкцій та їхніх складових еле ¬ ментів незалежно від застосовуваного матеріалу. Дія цього методу, розвинене в нормах проектування бетонних і залізобетонних, сталевих, алюмінієвих, кам'яних і дерев'яних конструкцій, основ і фундаментів, забезпечує надійність конструкцій, їх міцність, жорсткість і стійкість в експлуатаційних умовах, а також високу економічність. У нормах встановлені вимоги за модульною координації розмірів у будівництві та наскрізної уніфікації проектних рішень, які сприяють широкої індустріалізації будівництва.

Норми проектування генеральних планів промислових і сільськогосподарських підприємств передбачають створення умов для нормального перебігу основних технологічних процесів при доцільному скорочення територій підприємств і відповідному зменшенні протяжності комунікацій, зниження вартості будівництва, поліпшення технологічних зв'язків між окремими підприємствами. Це дозволяє більш економно використовувати землі і забезпечувати подальше скорочення протяжності інженерних комунікацій.

Нормами проектування виробничих і допоміжних будівель підприємств різного призначення встановлені вимоги з уніфікації об'ємно-планувальних і конструктивних рішень, блокування будівель, що дозволяють знизити вартість будівництва.

Норми проектування житлових і громадських
будинків передбачають впорядкування їх об'ємно-планувальних рішень, забезпечують відповідність функціональному призначенню, створення зручностей для проживаючих з урахуванням кліматичних та інших умов.

Норми проектування містять також вимоги, які пред'являються до підстав і фундаментів, будівельних конструкцій з різних матеріалів, інженерного обладнання та мереж водопостачання, каналізації пристрою, теплових і газових мереж, автомобільних і залізних доріг, будівель і споруд зв'язку, радіомовлення та телебачення, гідротехнічним і енергетичним спорудам , плануванні та забудові міст, селищ і сільських населених пунктів, будівництва промислових підприємств, сільськогосподарських будівель, складських будівель і споруд і т.д.
Спеціальні норми регламентують питання будівельної фізики, сейсмостійкого будівництва, навантажень і впливів на будівлі та споруди, будівельної кліматології, протипожежних вимог і т.д.

Правила по виробництву і прийманню робіт містять вимоги, що регламентують загальні питання організації будівництва, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, геодезичні роботи, питання техніки безпеки, виробництва і приймання будівельно-монтажних робіт.

Особливе місце займають норми тривалості будівництва підприємств і об'єктів промислового, сільськогосподарського, житлово-цивільного та іншого призначення. Цими нормами встановлюються також розподіл інвестицій у будівельно-монтажні роботи по роках будівництва, тривалість підготовчого періоду, терміни поставки обладнання та його монтажу.

Комплекс нормативних документів цілеспрямовано діє як провідник науково-технічного прогресу у всіх областях будівництва. Застосування норм і правил, державних стандартів забезпечує економне витрачання та раціональне використання будівельних матеріалів і виробів. Нормативними документами регламентується застосування сталі і залізобетону для певних типів і параметрів конструкцій, встановлюються вимоги більш широкого застосування дерев'яних (особливо клеєних) конструкцій, місцевих будівельних матеріалів, неметалевих труб, азбестоцементних конструкцій і т.д.
Крім нормативних документів, що входять в систему СНиП, діють також інструкції з специфічних питань проектування і виробництва будівельно-монтажних робіт.

Категория: ДБН | Добавил: ZIDAN (2011-02-17)
Просмотров: 5166 | Теги: нормативні | Рейтинг: 2.5/2

Коментарі до Поняття нормативних документів, обговорення та відгуки: