Ставка і Оплата Податку на нерухомість в Україні 2022

У цій статті ми розповімо що таке податок на нерухомість в Україні, коли він сплачується і які введені ставки на 2022-2023 рік. Раніше, в 2018 році, платити доводилося менше, але в зв'язку з підняттям мінімальної зарплати до 3200 гривень у 2017 році податки збільшилися. З 2018 відсоток податку зменшився до 1,5%, але в грошовому вираженні платити доведеться ще більше. Розглянемо, кому і скільки доведеться заплатити податків за свою нерухомість в Україні.

  • Коли?
  • За що?
  • Скільки?
  • Приклад розрахунку
  • Штрафи
  • Варіанти ухилу

Коли потрібно платити податок на нерухомість

Кожному українцеві, хто відповідно до закону має "надлишки" житлової площі, має прийти платіжка з Фіскальної служби до сплати. Оплатити здійснюються протягом 60 днів з моменту вручення податкового повідомлення. Якщо затримати платіж, то вас чекатимуть штрафи. Тепер, якщо квартира більше 60 метрів, такі платіжки будуть приходити щорічно.

сплати податки

Оплачується податок на нерухомість за рік що минув. Це означає, що в 2023 ви заплатите "податок на додаткові метри" за 2022 рік, а через різ - вже за 2023-й.

Яка нерухомість оподатковується

Відповідно до закону, податком обкладаються:

  • Квартира, кімната в комунальній квартирі.
  • Приватний будинок, дача.
  • Гараж, сарай, літня кухня.

Більшість місцевих рад встановив нульову ставку податку на господарські будівлі (гаражі, сараї, підвали), тому платити податок на них не потрібно.

Платити податок потрібно не за всю площу квартири або будинку, а тільки за квадратні метри, що перевищують пільгову площа. Якщо нерухомість здається в оренду, використовується для комерційної діяльності, то платити потрібно за всю площу, пільга діяти не буде.

Пільгова площа становить:

  • Для квартир 60 кв. м.
  • Для будинків 120 кв. м.
  • Квартира + будинок 180 кв. м.

Якщо на вас зареєстрована і квартира і будинок, то загальна площа повинна вписатися в 180 квадратних метрів. Це означає, що квартира може бути 60 і 120 метрів будинок. В цьому випадку ви звільняєтеся від оплати. Якщо ж будинок не 100, а 150 метрів, то доведеться сплатити за зайві 30 метрів площі, за ставкою податку для вашого регіону.

Хто повинен платити податок на нерухомість

Податок на нерухомість повинен платити власник нерухомості незалежно від того, чи належить йому весь об'єкт цілком або тільки його частина, а також є він резидентом або нерезидентом.

Якщо площа частини власності в квартирі перевищує допустимі 60 метрів, то доведеться заплатити податок. Якщо ж квартира в 100 метрів і власників двоє, які володіють їй в рівних частках, то платити податок не потрібно.

Ставка податку на нерухомість

Ставку податку на нерухомість встановлюють місцеві органи влади, тому вона відрізняється в різних містах і змінюватися може щороку. З 2016 вона була від 0 до 3 відсотків мінімальної заробітної плати. Пізніше в 2017 і 2018 роках її зменшили до 1.5%.

У Харкові, Запоріжжі, Сумах ставка податку для оплати в 2017 році була 2%. У Києві, Львові, Херсоні, Тернополі, Миколаєві, Ужгороді, Черкасах, Хмельницькому, Полтаві, Чернівцях, Чернігові та Луцьку - 1%. У Рівному, Львові та Кропивницького - 0,5%.

Станом на 1 січня 2016 року мінімальна зарплата була 1378 гривень. Отже, сума податку за 1 кв. м. понад пільгової площі дорівнює 27,56 гривень.

Після підвищення мінімальної зарплати в 2017 році до 3200 гривень, збільшився і податок. Хоч максимальна процентна ставка і зменшена до 1,5%, в грошовому вираженні податок виріс і тепер становить від 16 до 48 гривень за метр площі.

Ставки податку на нерухомість в 2023 році

Ще з 2019 по всій Україні ставки податку зменшаться з максимальних 3% до 1,5%. Це пов'язане зі збільшеним мінімальною заробітною платою. Але платити потрібно буде все одно більше.

Податок залежить від ставки в вашому місті. Вона може бути від 0,5 до 1,5% від мінімальної зарплати в 6700 гривні. Разом виходить потрібно помножити зайву площу на суму 100 грн 50 коп. Так і вийде підсумковий платіж, який ви повинні сплатити податку на нерухомість в Україні.

Приклад: У вас квартира в 100 квадратних метрів. Зайва площа, оподатковувана податком, становить 40 метрів. Припустимо ставка 1,5%. Множимо 40 метрів на 100,5 гривень і отримуємо загальний підсумковий платіж податку в 4020 гривень на рік. Якщо ставка 0,5%, то ви заплатите 1340 грн.

Кого звільнено від сплати податку на нерухомість у 2023 р.?

Наступні соціальні групи осіб отримали пільги з оподаткування за додаткову площу нерухомості:

• Сім'ї, що мають п'ять і більше дітей, включаючи прийомних;

• Одинокі матері, які виховують сиріт або дітей-інвалідів;

• Учасники АТО/ООС;

• Освітні установи;

• Релігійні об'єднання;

• Організації для інвалідів.

Додатково, не потрібно сплачувати податок на нерухомість для:

• Власників майна у районах, де ведуться бойові дії;

• Власників об'єктів на тимчасово окупованих територіях;

• Власників житлових приміщень, які стали непридатними для проживання, незалежно від їх місцезнаходження.

Як дізнатися ставку податку в вашому місті

Можна звернутися або зателефонувати в місцевий міський або сільська рада і дізнатися яка ставка податку на нерухомість буде на поточний рік. Але потрібно пам'ятати, що платите ви за попередній 2022 рік і ставки вже відомі.

У будь-якому випадку дізнатися ставку податку можна або в органів місцевої влади, або у податкової служби. Вони зможуть дати вам точну відповідь про ставку податку в вашому місті або селищі.

Хто не платить податок на нерухомість

Якщо ви власник квартири площею до 60 кв. метрів або будинку площею до 120 кв. метрів, або квартири і будинки площею менше 180 кв. метрів, то податок платити не потрібно.

Якщо ви володієте нерухомістю більшої площі, то заплатити потрібно тільки за різницю між пільговою площею і загальною площею вашої нерухомості. Це означає, якщо в квартирі 65 метрів, то оплатити доведеться всього за 5.

Додатковий податок на розкіш

Квартири площею більше 300 кв. метрів і будинки площею понад 500 кв. метрів додатково оподатковуються в розмірі 25 000 гривень на рік. Потрібно буде сплатити повністю 25 тисяч гривень, плюс різницю між пільговою площею і фактичної.

Це означає, що ви заплатите додатково, якщо квартира 310 квадратних метрів, то за 250 квадратних метрів понад пільгових за ставкою податку у вашій області.

Квартири великої площі стали не особливо вигідні населенню України. А квартири понад 300 метрів і великі будинки взагалі виходять за рамки скромних бюджетів.

За будинок в 500 метрів доведеться платити приблизно 36 тисяч гривень за кожен рік.

Як платити податок у разі продажу нерухомості

У разі, якщо ви продали квартиру (будинок), то податок сплачується в такий спосіб:

  • Попередній власник платить податок з початку року до 1 числа місяця, в якому відбулося відчуження нерухомості.
  • Новий власник сплатить податок з 1 числа місяця, в якому він придбав право власності, до кінця поточного року.

Якщо нерухомістю володіють кілька власників

У разі, якщо нерухомість має кілька людей, то сплата податку залежить від того, як визначені частки у праві власності.

Можливі наступні варіанти:

  • Квартира знаходиться у спільній частковій власності кількох осіб, при цьому визначена частка кожного з них. У цьому випадку кожен платить податок за свою частину.
  • Квартира знаходиться у спільній сумісній власності кількох власників, при цьому не зазначено частку кожного з них. У такій ситуації один із власників за домовленістю з іншими повинен сплатити податок за всю квартиру.

Приклад спільної сумісної власності це чоловік і дружина. Квартира, куплена в шлюбі, є спільною власністю. Через те, що за документами власник один, то доведеться сплатити податок. Хоч фактично власників у такої квартири двоє, просто другий невідомий в документах.

Порядок сплати податку

Платнику повинні надіслати податкове повідомлення за адресою його реєстрації. У ньому повинна бути вказана сума податку і реквізити для оплати. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення. З моменту вручення починається відлік 60 днів.

Якщо вам не приходить квитанція з податкової до 31 серпня, то ви можете самі звернутися до відділення фіскальної служби у вашому місті і дізнатися інформацію по вашій нерухомості. Можливо квитанція прийшла не туди або просто загубилася. У будь-якому випадку краще зайнятися цим питанням заздалегідь, тому що сплати податку не уникнути.

Згідно зі статтею 102.1 Податкового Кодексу України, квитанція може бути видана протягом 3 років після первинного нарахування податку. Відповідно, в кінцевому підсумку вам нарахують податок і штрафні санкції за прострочення, якщо ви будете навмисно не оплачувати нарахований податок. В кінцевому підсумку заплатити доведеться в будь-якому випадку.

Що буде, якщо не заплатити податок в термін

Тим, хто не сплатить податок протягом 60 днів, буде нараховано штраф в розмірі 10% від суми податку. У разі, якщо термін несплати перевищить 30 днів, сума штрафу зросте до 20%, а також потрібно буде платити пеню в розмірі 0,04% від суми боргу за кожен день прострочення.

Також податковий інспектор може накласти арешт на квартиру, а при систематичній несплаті податкова може продати майно за рішенням суду.

Якщо загальна сума боргу перевищить 689 тисяч гривень, то боржнику загрожує кримінальна відповідальність за ст. 212 Кримінального кодексу України за ухилення від сплати податків. Також за цією статтею передбачено штраф в 8,5 тисячі гривень. Так що заплатити все ж таки доведеться або можна втратити квартиру.

Як не платити податок на нерухомість

Тут є кілька варіантів.

Варіант 1

Оформляти великі квартири на кілька власників. Наприклад, квартиру в 120 метрів краще оформити на двох власників, тоді пільгова площа податку в 60 метрів примножиться на два і ви повністю впишеться в дозволену межу. З будинком можна вчинити точно так же.

Варіант 2

Просто не купувати нерухомість великої площі. В Європі дуже поширені квартири і будинки невеликої площі. Мабуть, держава прагне зробити так само і у нас в Україні, при цьому заробити грошей. Тепер настав час - або живи скромно, або плати. Але якщо скористатися першим варіантом і оформляти на кілька власників, то все ще можна купити великий будинок або квартиру без оплати щорічного податку.

Податок на нерухомість для юридичних осіб

Для юридичних осіб, так само як і для фізичних передбачений податок на нерухомість. Він регулюється статтею 266 Податкового кодексу України. Списку пільг з податку на нерухомість у юридичних осіб немає, крім певних видів діяльності. Вони платять за всю нерухомість, яка підлягає оподаткуванню.

Ставки податку для юридичних осіб краще дізнаватися у місцевих органів влади або податкової у вашій області. Вони змінюються залежно від типу і призначення майна.

Порядок сплати податку на нерухомість для юридичних осіб дещо іншою. Вони самі повинні заповнити податкову декларацію і відправити її в податкову.

Податкову декларацію потрібно подати не пізніше 20 лютого кожного року з розбивкою по кварталах. Для нового придбаного майна податкову декларацію потрібно подати не пізніше 30 днів з моменту отримання права власності.

Висновок з податку на нерухомість

У держави з'явилося нове джерело доходів для місцевих бюджетів. З цих грошей планують коштувати дороги, розвивати місцеві ініціативи та інфраструктуру.

У кожній області влада на свій розсуд встановлюватиме ставки податку і щороку може їх переглядати. Так що потрібно стежити за подіями в вашому регіоні і не пропускати платежі. У будь-якому випадку заплатити доведеться.

Хоч це нововведення і не сприйняло населення із захопленням, але від нього нікуди не дітися, тому що можна втратити квартиру.

Як тільки до вас прийде платіжки на оплату податку на нерухомість, то рекомендуємо в самий найближчий час оплатити її в банку. Податок на нерухомість в Україні в 2023 роках збільшився за рахунок підняття мінімальної зарплати і з цим вже нічого не зробити.

Категория: Цікаво |
Просмотров: 9686 | Теги: нерухомість | Рейтинг: 4.8/4

Коментарі до Ставка і Оплата Податку на нерухомість в Україні 2022, обговорення та відгуки: