Математична модель системи управління мікрокліматом ангарних теплиць

УДК 681.5.017
М.К. Бороздін, Є.О. Деянов
Математична модель системи управління мікрокліматом ангарних теплиць

Системи управління із застосуванням екстраполятор Сміта успішно функциї ОНДР в ряді тепличних комбінатів Північного Заходу Росії, де найбільш розлогий ангарні теплиці. Транспортне запізнювання – це час між впливом керуючої системи на виконавчий і початком реєстрації результатів цього впливу чутливим елементом датчика в системі управління.

Ангарні теплиці ТП 81085, спроектовані ще в середині 80-х років, забезпечені автоматикою управления мікрокліматом на основі модулів «Логіка-Т». До теперішнього часу системи автоматики цього типу безнадійно застаріли, вони не задовольнилиють навіть найпростішим вимогам агротехнологій. З кожним роком все більше підприємств переходить на сучасні системи управління, що працюють на основі мікропроцесорної техніки. Ведеться активная модернізація теплиць: разделяют контури обігріву, модернизують кватиркові обладнання, встановлюють системи зашторювання та вентиляції, теплопостачання теплиць перекладається на схеми під перемішування теплоносія.

ангарна засклена грунтова теплиця

Традиційно застосовувані для регулювання промислониє ПІД- регулятори не вполне задовольняють вимогам, пропонованим до системи автомати тики на об’єктах захищеного грунту. В даний час разраться нові методики управлення об’єктами автоматизації. У статті розглядається ПИД-регулятора з екстраполятор Сміта для компенсації транспортного запізнювання.

Керуючий вплив від системи отримує клапан (в даному випадку триходовий клапан опалення), його відкриття викликає зміна параметра теплоносія, що характеризується величиною температури, за рахунок підмішування гарячої води з магістралі мережевого водопостачання. Циркуляційний насос переміщує теплоносій по контуру опалення.

Теплоносій в міру просування по трубі опалення прогріває контур, від якого нагрівається повітря навколишнього середовища. За рахунок конвекції повітря тепло від контуру опалення поширюється за обсягом теплиці і через деякий час досягає датчика повітря теплиці.

Якщо надгрунтовий контур опалення виділений, то його найчастіше використовують для компенсації впливу температури зовнішнього повітря шляхом обчислення задає впливу за допомогою функціонального перетворювача), наприклад, по комунальному графіком, а сам контур працює по відхиленню температури труб. У цьому випадку шатровий контур працює по відхиленню температури повітря теплиці.

Крім цього, в процесі теплопостачання може брати участь система калориферного обігріву, як правило, двоступенева. Транспортне запізнювання калориферного обігріву невелика, але по агротехнічним показаннями його бажано використовувати тільки в крити-чеських та аварійних випадках. Охолодження повітря в теплиці може відбуватися як природним шляхом, так і за допомогою кватиркові вентиляції при відповідних метеоумовах.

Таким чином, знаменник фоpмулах замкнутої системи виходить такий же, як і у звичайної системи, тобто там немає складової тpанспоpтної затрими e-Tp. Звідси пеpехідна хаpактеpистика буде аналогічна системі без запізнювання, правда з відставанням на час (т).

1. Пешко М.С. Раскрытая математическая модель микроклимата грибной теплицы / М.С. Пешко // Молодой ученый. – 2011. – №9. – С. 42-48.
2. Семенов В.Г. Математическая модель микроклимата теплицы / Е.Г. Крушель // Известия ВолгГТУ. – 2009. – С. 32-35.
3. Токманов Н.М. Математическая модель системы управления микроклиматом ангарных теплиц / Н.М. Токманов, В.С. Грудинин // Гавриш №3. – М.: Научноисследовательский институт овощеводства защищенного грунта (НИИОЗГ), 2008. – С. 28-32.

Бібліографічне посилання: Тези 67 НК пвнпас пнту. Т.1. – Полтава: ПолтНТУ, 2015. – 432 с

Державні будівельні норми. ДБН В.2.2-2-95. Теплиці та парники
Категория: Микроклімат |
Просмотров: 1627 | Теги: мікроклімат, теплиця, БОРЩ, АВТОМАТИКА, модель, регулювання | Рейтинг: 2.5/2

Коментарі до Математична модель системи управління мікрокліматом ангарних теплиць, обговорення та відгуки: