Посилання на норми для проєктування дитячих майданчиків є у декількох нормативних документах. Ми розглянемо, які вимоги є в ДБН та в Законах України. Ця інформація буде корисна проєктувальник які проектують нові майданчики для дітей та тим хто хоче перевірити відповідність іх майданчика сучасним нормам. Спершу розглянемо інформацію з ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій.
Після завантаження документу ми переходимо до розділу 6. Благоустрій прибудинкових територій та пункту 8. Дитячі майданчики
Вимоги до Дитячих Майданчиків
6.8.1 Дитячі майданчики організовують у вигляді окремих майданчиків для різних вікових груп або як комплексні ігрові майданчики із зонуванням за віковими інтересами. Для підлітків (від 12 років до 16 років) організовують спортивно-ігрові комплекси. Забороняється розміщення дитячих майданчиків на покрівлях напівпідземних і наземних споруд.
6.8.2 Дитячі майданчики для дітей ясельного та дошкільного віку треба розміщувати на ділянках житлового кварталу (житлового комплексу), майданчики для дітей молодшого та середнього шкільного віку, комплексні ігрові майданчики розміщують на озеленених територіях житлового району, спортивно-ігрові комплекси – у парках житлового району.
6.8.3 Відстань від вікон житлових та громадських будинків до меж дитячих майданчиків треба визначати згідно з ДБН Б.2.2-12.
6.8.4 Для попередження травм у разі падіння дітей дитячі ігрові майданчики обладнують ударопоглинальним покриттям. Покриття майданчиків для дітей ясельного віку та дошкільного треба приймати згідно з ДБН В.2.2-4. На дитячому майданчику м'які види покриття (піщане, ущільнене піщане на ґрунтовій основі або гравійній крихті, м'яке гумове або м'яке синтетичне) треба передбачати у місцях розміщення ігрового обладнання та інших місцях, пов’язаних з можливим падінням дітей. На місцях встановлення лав треба улаштовувати тверді види покриття. У разі трав'яного покриття майданчиків треба передбачати пішохідні доріжки до ігрового обладнання з твердим, м'яким або комбінованими видами покриття.
6.8.5 Площу дитячих майданчиків на територіях житлового середовища треба приймати згідно з ДБН Б.2.2-12 та ДСП № 173 в залежності від кількості населення.
6.8.6 Обов’язковий перелік елементів благоустрою на дитячому майданчику повинен включати: м'які види покриття, елементи сполучення поверхні майданчиків з газоном, озеленення, ігрове обладнання, лави, урни, освітлювальне обладнання.
6.8.7 Для сполучення поверхонь майданчика і газону треба приймати садові бортові камені зі скошеними та закругленими краями.
6.8.8 Місце розміщення дитячого майданчика треба обирати згідно з СанПиН 2605 із розрахунку інсоляції його протягом 3 годин світлового дня.
6.8.9 Дитячі майданчики треба озеленювати посадками дерев і кущів. Дитячі майданчики треба обсаджувати по периметру смугою зелених насаджень. Дерева із східного і північного боку майданчика треба висаджувати не ближче ніж 3 м, а з південного та західного боку – не ближче ніж 1 м від краю майданчика до вісі дерева. На дитячих майданчиках заборонено висаджування дерев з колючками, а також рослин з отруйними плодами.
6.8.10 Освітлювальне обладнання має функціонувати у режимі освітлення території майданчика. Заборонено влаштування освітлювального обладнання на висоті менше ніж 2,5 м.
«Сьогодні у великих містах найбільша проблема районів зі щільною забудовою – це нестача місця. Місця, щоб побудувати окремий дитсадок для малечі, щоб розмістити парковку, побудувати сучасний майданчик для дітей чи зробити парк. Але жителі таких районів також повинні бути забезпечені комфортною інфраструктурою та благоустроєм. І тут потрібен передовий досвід та альтернативи, які успішно працюють закордоном і які можна запозичити. Наприклад, дитмайданчики на дахах невеликих будівель. Донедавна, щоб спроектувати такий майданчик, наприклад, навіть на даху підземного паркінгу, який майже не відрізняється за висотою від рівня землі, потрібно було отримувати відповідне відхилення від будівельних норм. Зараз цього вже не треба робити. Але за обов’язкового дотримання відповідних вимог безпеки та інших технічних норм», – зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Окрім ДБН по Благоустрою рекомендую звернути увагу на Наказ Мінрегіонбуду Про затвердження Типових правил благоустрою території населеного пункту, де є пункти що стосуються дитячих площадок:
- IІ.8. Кількість урн для сміття на територіях майданчиків для дозвілля встановлюють з розрахунку одна урна на 800 кв.м площі. На головних алеях парку відстань між урнами повинна бути не більше ніж 40 м. Біля кожної тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності встановлюють урну для сміття місткістю не менше ніж 0,01 куб.м.
- IІ.30. Утримання дитячих, спортивних та інших майданчиків для дозвілля та відпочинку здійснюється з додержанням санітарних і технічних норм, які забезпечують безпечне користування ними. Наявне обладнання, спортивні, розважальні та інші споруди, інші елементи благоустрою повинні підтримуватися у належному технічному стані, своєчасно очищатися від бруду, сміття, снігу, льоду. Не допускається наявність небезпечного для життя та здоров’я громадян обладнання, елементів благоустрою.
Висновки
Ми зібрали відомі нам посилання, якщо у вас будуть доповнення - просто залиште ваш коментар і наш редактор внесе виправлення.
Також закликаю проглянути матеріал статтю за авторства Пилипенко Б. М., к.т.н. Симонова І. М., к.т.н. Симонов С. І., Григор’єва А. Г із Збірника наукових праць ДонДТУ. 2018 року № 1 "Основні принципи проектування дитячих майданчиків".
- ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій
|