Специфіка вимірювань в будівництві

Специфіка вимірювань в будівництві

У будівництві, починаючи з виробництва будівельних матеріалів і закінчуючи зведенням будівель і споруд, використовуються вимірювання різних видів. Вимірюють масу і щільність, силу і тиск, температуру, параметри електричного струму й інші фізичні величини. Для вимірювання основних фізичних величин використовують стандартні вимірювальні засоби з відомими метрологічними характеристиками та відпрацьованої організацією повірочних робіт. Ми використовуємо вимірювальні засоби мають, як правило, деякий запас по точності, тобто похибка вимірювання в 5 ... 10, а іноді в 20 ... 30 разів менше, ніж заданий допуск на вимірюваний параметр.

Однак при визначенні спеціальних властивостей різних будівельних матеріалів стандартні вимірювальні засоби при ¬ змінюються в якості допоміжних у комплекті зі спеціальними вимірювальними приладами, розробленими тільки для даного випробування. Точність визначення заданого параметра при цьому залежить, як правило, від ряду спеціальних операцій, які виконуються при випробуваннях.

Більшість методів
і засобів випробувань будівельних матеріалів регламентовані тільки будівельними стандартами і не проходили метрологічну експертизу. Наприклад, при визначенні рухливості, жорсткості бетонних сумішей, морозостійкості бетону, міцності з використанням деяких неруйнівних методів похибка вимірів залишається невідомою і допуск на визначений параметр, як правило, не заданий. Однак використовувані прилади мають прості і надійні конструкції, і точність визначення технологічного параметра (наприклад, рухливості) виявляється достатньою для здійснення технологічного процесу.

При визначенні найбільш відповідальних функціональних параметрів, наприклад міцності бетону при руйнуванні контрольних кубів, враховуються можливі відхилення від значень, отриманих при випробуванні.
Область технологічного розсіювання результатів тут ізчена добре.

Похибка стандартного вимірювального засобу (преса) мізерно мала в порівнянні з розсіюванням, пов'язаних з неоднорідністю матеріалу, і не враховується при розрахунку гарантованої міцності.

Якість зведення будівель і споруд багато в чому визначається також точністю геометричних параметрів, для контролю яких використовуються в основному стандартні вимірювальні засоби. При цьому геодезичні засоби вимірювань, як найбільш відповідальні, повністю забезпечуються повіркою. Розроблено нові електронні засоби лінійно-кутових вимірювань високої точності, які дозволяють переглянути у бік зменшення деякі допуски на розбивочнi роботи.

Категория: Із будівництва | Добавил: ZIDAN (2011-02-01)
Просмотров: 1196 | Рейтинг: 4.0/1

Коментарі до Специфіка вимірювань в будівництві, обговорення та відгуки: